Itel Vision 4 Plus Price in Pakistan
Itel Vision 4 Plus
Rs. 25,999
Coming Soon
Colors
Itel Vision 4 Plus Price & Specifications
| Release Date | 30-12-2022 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | N/A |
| Phone Weight | 215 g |
| Operating System | Android 11 |
| Screen Size | 6.8 Inches |
| Screen Resolution | N/A |
| Phone Type | PS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Screen Protection | IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch |
| Internal Memory | 64 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | No |
| Type | Non-removable Li-Po 6000mAh battery |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 720p@30fps |
| Back Camera | 13MP+ 0.08MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 720p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | 1.6GHz Octa-Core Processor (T606) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
Itel Vision 4 Plus price in Pakistan is 25,999 PKR. Itel Vision 4 Plus is available with a variant 4GB RAM and 64GB Storage. This storage is enough to save important data. Itel Vision 4 Plus launched with impressive color options mint_green,night_black,ocean_blue. Itel Vision 4 Plus phone weighs only 215 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Itel Vision 4 Plus is set up with a 13MP+ 0.08MP back camera and 5 MP selfie camera. The processor 1.6GHz Octa-Core Processor (T606) and Mali-G57 MP1 ensure the smooth performance of Itel Vision 4 Plus. The Display of Itel Vision 4 Plus supports Resolution up to N/A and the screen Size is 6.8 Inches. The phone Screen is protected with the latest IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch. Mobile battery capacity is Non-removable Li-Po 6000mAh battery. This Itel mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Itel Vision 4 Plus price.
Read More +Itel Latest Mobiles
Itel Upcoming Mobiles
Itel Vision 4 Plus Availability
| Expected Price: | Rs. 25,999 |
| Release Date: | December 30, 2022 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Itel Vision 4 Plus Price and Specs
| Itel Vision 4 Plus 4GB RAM and 64GB Storage | Rs. 25,999 |